ÇEKEREK
 
ÇEKEREK
Çekerek ilçesi eskiden Hacıköy adı altında merkezi bir köy iken, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı idi. 1924-1925 tarihlerinde ilçe merkezi Kadışehrine nakledilince Hacıköyde bu ilçeye bağlandı.

İlçe merkezi bir yıl sonra Kadışehrinden Hacıköyüne nakledildi. Ancak daha sonra Sorgun ilçe olunca Hacıköyde bu ilçeye bağlı bir köy olarak kaldı. Hacıköy 1928 yılında Sorgun ilçesine bağlı bucak haline geldi ve durumunu 1944 yılına kadar muhafaza etti.

1944 yılının Ekim ayında Çekerek Irmağının adı verilerek Hacıköy bucağı, ilçe merkezi haline geldi. Aynı tarihte ilçe belediyesi de kuruldu. Sorgun ilçesine bağlı Kadışehri ve Mamure -yeni adı ile “Aydıncık bucakları da Çekerek ilçesine bağlandı.

20.05.1990 tarih ve 3644 sayılı kanunla Çekerek ilçesine bağlı 105 köyden, Aydıncık 32 köy ile, Kadışehri 33 Köyle çekerek ilçesinden ayrılarak iki yeni ilçe olmuşlardır. Bu durum Çekerek i olumsuz yönde etkilemiştir.

Şu an Çekerek ilçesine bağlı 40 köy, 4 kasaba bulunmaktadır. İlçe, il topraklarının kuzeydoğusundadır. Doğuda; Kadışehri ve Saraykent, güneyde; Sorgun, batıda; Aydıncık, kuzeyde; Tokat-Zile ve Çorum-Ortaköy ile çevrilidir. İdari olarak 5 belde ve 41 köy bağlı bulunmaktadır. İlçenin arazi yapısı genellikle dağlıktır. Doğusunda Deveci ve Fakı Dağları, batısında Alan Dağı, güneyinde ise Gebzel Dağı yer almaktadır.

Genellikle dik ve kayalık olan dağların, yapılarında kalken çok olduğu için erime ile çok sayıda mağara oluşmuştur. Doğusu ve güneyi düzlük olan ilçenin başlıca ovaları da buralarda bulunmaktadır. Batısında; Aydıncık – Kazankaya ve Bazlambaç arasında Kümbet Ovası, doğuda; Kadışehri ilçesi ve civarındaki köyleri de içerisine alan Kadışehri Ovası ilçe merkezine yakın Koyunculu, Sarıkaya ve Kahyalı arpaç gibi köylerin arazisini içerisine alan Koyunculu Ovası yer almaktadır. Çekerek Yöresinde, İç Anadolu’nun tipik karasal iklimi ile Karadenizardı iklimi arasında bir geçiş iklimi görülür.

Yazları, sıcak ve kura, kışları; soğuk ve yağışlı geçen bu iklimde kışın nem oranı oldukça fazladır. İlçe merkezinde karın yerde kalma süresi ve kar yağışı çevresine göre daha azdır. Yörenin yaygın bitki örtüsü bozkırlardır. Fakat, yapılan araştırmalardan eski çağlarda Çekerek civarında yoğun ormanlarla kaplı olduğu anlaşılmıştır. İlçe, günümüzde İlin ormanca zengin sayılan alanlarının birisidir. (% 32.53).

Yukarıoba, Ortaoba, Karahacılı, Tipideresi, Fakıdağı,Kavakalan,ilbeyli ve diğer dağlık alanlarda; çam, meşe ve ardıç ağaçlarından oluşan seyrek ormanlar bulunmaktadır. İlçenin nüfusu 2009 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre 38.689 kişi olup, bu nüfusun 11.339'u ilçe merkezinde, 26.350si de köylerde yaşamaktadır. İlçede Km²ye 28 kişi düşmektedir. İlçede, halkın en önemli geçim kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır.

Arazi dağlık ve eğim kuvveti olduğu için tarıma elverişli arazisi dardır. Meraların geniş yer kapladığı ilçede daha çok koyun ve keçi beslenmektedir. Başta Çekerek Irmağı olmak üzere ırmak kenarındaki düzlüklerde tarım yapılarak; arpa, buğday, nohut, mercimek, soğan ve şekerpancarı gibi ürünler yetiştirilmektedir. İstiklal Savaşı’nın başlarında ilçenin Özüveren köyünde mukim Aynacıoğulları etrafında topladıkları eşkiyalarla birlikte isyan çıkarmış, Zile ve Akdağmadeni ilçelerini basmışlardır. Tokat bölgesinde, TBMM kuvvetlerim uğraştıran bir başka isyan ise Aynacıoğlu Hasan tarafından çıkarılan isyandır. Aynacıoğlu çetesi, Akdağ Mağdeni doğusunda bulunan Ayvalıközü’nde Binbaşı Çolak İbrahim Bey kumandasında 2. Kuvva-i Seyyare tarafından dağıtılmasına rağmen Aynacıoğlu Hasan, Hükümet kuvvetlerini bir süre uğraştırdı. Nihayet 1921’de Batı Anadoluda Yunanlılarla savaşmak şartı ile teslim oldu.

Beldeleri: Bayındırhüyük, Bazlambaç, Beyyurdu, Özükavak

Köyleri: Alıçlı, Arpaç, Başalan, Başpınar, Cemaloğlu, Çakırköy, Çandır, Çayırözü, Çeltek, Demircialan, Doğanoğlu , Elemin, Fakıdağı, Fuadiye, Gökdere, Gönülyurdu, Hamzalı, İkizce, İlbeyli, İsaklı, Kahyalı, Kalederesi, Kamışcık, Kavakalan, Kayalar, Kırkdilim, Koyunculu, Körpınar, Kurtağılı, Kuruçay, Kuzgun, Mehmetli, Ortaoba, Özüveren, Sarıkaya, Sarıköy, Tipideresi ,Yukarıkarahacılı, Yukarıkarakaya, Yukarıoba

Kaymakamlık Web Sitesi :
http://www.cekerek.gov.tr

Belediye Web Sitesi :
http://www.cekerek.bel.tr
 
 
 

  • AYHAN VURAL

  • YOBİTAŞ

  • ELİF GRAFİK

  • KEMOS GRUP
 
 
   
 
 
BASIN ODASI ÜYE DERNEKLER FALİYETLERİMİZ
 
Yozgat Platformu © Tüm Hakları Saklıdır