BASIN AÇIKLAMASI
.
BASIN AÇIKLAMASI
.
Filistin Basın Açıklaması
İsrail'in işgal ve zulmünü şiddetle kınıyoruz. Yaşanan bu insani krizin daha da büyümemesi adına uluslararası kuruluşları harekete geçmeye davet ediyoruz.
16.5.2021
316 tıklama
Filistin Basın Açıklaması
İsrail geçtiğimiz haftalarda Kudüs'te başlatmış olduğu işgal ve güç kullanımını gittikçe arttırdı ve saldırıları Gazze'ye taşıdı. Yüzlerce masum sivilin ölmesine ve yaralanmasına sebep oldu.

Yıllardır uygulanan politika ve abluka neticesinde; Gazze, açık hava hapishanesine dönüştü. İsrail'in yıllardır abluka altına aldığı sivil halktan gıda ve ilacı kesmesi, eğitim ve sağlık maksadıyla kullanılan binaları vurması, kitle imha silahları kullanarak sivilleri hedef alması, yaşanan insani krizi daha da arttırdı. İsrail'in bu saldırılarda açık bir şekilde savaş suçu işlediği gözükmektedir.

Burada yaşayan çok sayıda Filistinli, saldırılardan şiddetli biçimde etkilenmiş, evrensel insan haklarının en temel prensiplerinden bile mahrum kalmıştır.

Gazze, bu yaşananların ardından insani krizin boyutlarının çok daha arttığı, acilen uluslararası kurumların devreye girerek önlem alması ve koridor açması gereken bir yer haline gelmiştir. Bu süreçte Mısır'ın hastane kullanımını Gazzelilere açması olumlu karşılanırken bizleri hem bugüne hem geleceğe dair umutlandıran gelişmelerden biri olmuştur. Mısır'ın duyarlı davranışının, vicdan sahibi toplumlarda daha da geniş yankı sağlayacağına inanıyoruz. Ancak İsrail'in son saldırılarıyla Gazze'ye insani yardımın gerekliliği artarak olağanüstü bir noktaya ulaşmıştır.

Yaşanan bu insani krizin daha da büyümemesi adına uluslararası toplum ve kamuoyu harekete geçmeli ve Gazze'ye acilen Refah Sınır Kapısı üzerinden koridor açılmalı, yardımların ve ilaçların şehre girmesine müsaade edilmeli, Gazzelilerin temel insani haklara erişimi için gerekli adımlar atılmalıdır. Türkiye'deki sivil toplum ve yardım kuruluşları olarak Mısır'ın, Refah Sınır Kapısı'ndan yardımların geçişine müsaade ederek bu insani krizi çözmede çok belirleyici olacağını düşünüyor ve Mısır devletinin bu konuda gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz.

A CALL FROM TURKISH NGOs TO THE ARAB REPUBLIC OF EGYPT

Israel has gradually increased the invasion and use of brute force that it has launched in Al Quds in last weeks and carried attacks to Gaza.It has caused the deaths and injuries of hundreds of innocent civilians.

In consequence of the policy and blockade which implemented for years; Gaza has turned into an open-air prison.Israel's cutting off food and medicine from the civilian population who suffer blockade for years, shooting and razing down education and health premises, targeting civilians by using weapons of mass destruction have escalated the humanitarian crisis beyond endurance. It seems that Israel clearly committed a crime of war through these attacks.

Many Palestinians living here have been profoundly affected by the attacks and have been stripped of the basic principles of universal human rights.

After these incidents, Gaza has turned into a place where the dimensions of the humanitarian crisis have increased much more, and international institutions immediately need to step in, take measures and open a corridor.

While Egypt was welcomed to open its hospitals to Gazans within this period, it was one of the developments that made us hopeful both for today and for the future. We believe this responsible and sensitive act of Egypt will have wider repercussion in conscientious societies. However, the necessity of humanitarian assistance to Gaza has reached an extraordinary point due to the latest and increasing attacks of Israel.

In order to prevent from this worsening humanitarian crisis, the international community and the public opinion should take action: A corridor should be opened in Gaza through the Rafah Border Crossing, the transfer of humanitarian aid and medicines should be allowed to the city, and necessary steps should be taken for Gazans' access to basic human rights.

As non-governmental civil society organizations (NGOs) and relief funds in Turkey, we believe that Egypt will be quite decisive in solving this humanitarian crisis by allowing the passage of aids from the Rafah Border Crossing and that the State of Egypt will show necessary sensitivity in this regard.
çizgi
Toplam: 4 Kayıt Bulunmaktadır
YOZGAT PLATFORMU 2021 Tüm Hakları Saklıdır