BAŞKANIN MESAJI
.
BAŞKANIN MESAJI
.
Yozgatlı STK'lardan Mısır Devletine Çağrımızdır
İsrail'in işgal ve zulmünü STK'lar olarak şiddetle kınıyoruz. Yaşanan bu insani krizin daha da büyümemesi adına uluslararası kuruluşları harekete geçmeye davet ediyoruz.
16.5.2021
582 tıklama
Yozgatlı STK'lardan Mısır Devletine Çağrımızdır
İsrail geçtiğimiz haftalarda Kudüs'te başlatmış olduğu işgal ve güç kullanımını gittikçe arttırdı ve saldırıları Gazze'ye taşıdı.

Yüzlerce masum sivilin ölmesine ve yaralanmasına sebep oldu.
Yıllardır uygulanan politika ve abluka neticesinde; Gazze, açık hava hapishanesine dönüştü. İsrail'in yıllardır abluka altına aldığı sivil halktan gıda ve ilacı kesmesi, eğitim ve sağlık maksadıyla kullanılan binaları vurması, kitle imha silahları kullanarak sivilleri hedef alması, yaşanan insani krizi daha da arttırdı. İsrail'in bu saldırılarda açık bir şekilde savaş suçu işlediği gözükmektedir.

Burada yaşayan çok sayıda Filistinli, saldırılardan şiddetli biçimde etkilenmiş, evrensel insan haklarının en temel prensiplerinden bile mahrum kalmıştır.

Gazze, bu yaşananların ardından insani krizin boyutlarının çok daha arttığı, acilen uluslararası kurumların devreye girerek önlem alması ve koridor açması gereken bir yer haline gelmiştir. Bu süreçte Mısır'ın hastane kullanımını Gazzelilere açması olumlu karşılanırken bizleri hem bugüne hem geleceğe dair umutlandıran gelişmelerden biri olmuştur. Mısır'ın duyarlı davranışının, vicdan sahibi toplumlarda daha da geniş yankı sağlayacağına inanıyoruz. Ancak İsrail'in son saldırılarıyla Gazze'ye insani yardımın gerekliliği artarak olağanüstü bir noktaya ulaşmıştır.

Yaşanan bu insani krizin daha da büyümemesi adına uluslararası toplum ve kamuoyu harekete geçmeli ve Gazze'ye acilen Refah Sınır Kapısı üzerinden koridor açılmalı, yardımların ve ilaçların şehre girmesine müsaade edilmeli, Gazzelilerin temel insani haklara erişimi için gerekli adımlar atılmalıdır. Türkiye'deki sivil toplum ve yardım kuruluşları olarak Mısır'ın, Refah Sınır Kapısı'ndan yardımların geçişine müsaade ederek bu insani krizi çözmede çok belirleyici olacağını düşünüyor ve Mısır devletinin bu konuda gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz.
çizgi
Toplam: 6 Kayıt Bulunmaktadır
YOZGAT PLATFORMU 2021 Tüm Hakları Saklıdır