HABER BÜLTENİ
.
HABER BÜLTENİ
.
İstanbul da yaşayan Yozgatlılar Kınalı (Kuzu)Hasan ve Çanakkale şehitleri için bir araya geldi.
Yozgat platformunun organize ettiği Bahçelievler Belediyesi Cemil Meriç Kültür merkezinde yapılan geceye Konusunda uzman Yozgatlı Hemşerilerimiz olan Kınalı Hasan ve Çanakkale üzer
21.3.2022
588 tıklama
İstanbul da yaşayan Yozgatlılar Kınalı (Kuzu)Hasan ve Çanakkale şehitleri için bir araya geldi.

Yozgat platformunun organize ettiği Bahçelievler Belediyesi Cemil Meriç Kültür merkezinde yapılan geceye Konusunda uzman Yozgatlı Hemşerilerimiz olan Kınalı Hasan ve Çanakkale üzerine çalışmaları olan Kınalı Hasan adlı kitabı Mili eğitim bakanlığınca Okullarda okunması tavsiye dilen ve 10.baskısı yapılan Eğitimci Yazar Yusuf Dursun ile Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel başkanı Sayın Halit Kanak ve Osmanlı Arşivleri Görevlisi tarih araştırmacısı Sayın Orhan Sakin katılarak Yozgat’ımızın gururu Kınalı hasanı yad ettiler. Programın içinde yine hemşerimiz olan ünlü tiyatro sanatçısı payitaht dizisinden hemşerimiz Sayın Yusuf Eker beyin özel olarak hazırlamış olduğu Kınalı Hasan belgeseli salonda bulunan tüm misafirlerimizi gözyaşına boğdu. Geceye Gençlik kolları başkanımız Eğitimci Sayın Yunus Emre Yıldız Çanakkale ile ilgili şiirler okuyarak geceye renk kattılar.

Yozgat Platformu başkanı Sayın Kazım Ekinci yaptığı açış konuşmasında öncelikle İstanbul da olumsuz hava şartlarının hâkim olduğu ve insanların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları uyarılara rağmen geceye katılan Kınalı Hasan sevdalılarına ve ecdatta yâd etmek için katılım sağlayan tüm misafirlere ayrı ayrı teşekkür ederken Çanakkale ve Kınalı Hasan üzerine yaptığı veciz konuşmada günümüzde x,y,z kuşaklarında bahsedilirken 1915 ruh halini hem Kınalı Hasan penceresinden bakılmasını hem de Annesi Hatice Hanım tarafından bakılması gerektiğine vurgu yaparken Tarihimizi ve tarihe mal olan insanlarımızı unutturmamak ve gençlere yaşatmak istedik. Şehitler ölmezler ama unutuldukları zaman ölürler. Kınalı Hasan Çanakkale’ye gider ailenin son erkek çocuğu olmasına rağmen hiç çekinmeden Çanakkale mahşerine gitmiştir. Asıl önemli olan bir anne düşünün oğlunun şehit olacağını bile bile Ezan susmasın bayrak inmesin der canından öte sevdiği oğlunu kınalar ve Çanakkale’ye Hz. İsmail’e komşu ol der gönderir. Günümüzde hepimize bu ruhu yaşamak ve idrak etmek düşüyor. Bu kadar işin konusunda uzmanı varken benim söyleyeceklerim bundan ibaret olsun der genel başkan Kazım Ekinci geceye Katılan Tüm misafirlere ayrı ayrı teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

                Geceye damga vuran Konuşmayı Türk Dünyası dayanışma Ve yardımlaşma Derneği genel başkanı Sayın Halit Kanak yaptığı Konuşmada Çanakkale ve Çanakkale savaşlarına nasıl gelinde hangi ruh hali vardı. Neler yapıldı görünen ve görünmeyen kahramanlar nelerdi bu konuda insanlarımız ilk defa duydukları olaylar karşısında hayretlere düştüler. Sayın Halit Konuşmasını Kınalı Hasan’ımız için kaleme alınan Kınalı hasan şiirini Hatice ananın ağzından dillendirerek konuşmasını sonlandırdı.

                Geceye katılan İyi parti İstanbul il Bşk. yardımcısı Sayın mümin günlerde yaptığı konuşmada Kınalı hasan ın Doğduğu yer olan Sarıkaya Karayakup beldesine mutlaka Kınalı hasan ı yaşatacak başta anıt olmak üzere müze ve külliye yapılmasını tüm yetkililerden talep etti.

                Geceye Şiirleri ile renk katan Halk ozanımız Rüstem şahin beye ayrıca teşekkür ederiz.

               

Bir başka Günümüz şehidimiz, Kınalı kuzumuz Boğazlıyan’lı Özel hareket polisi Mustafa Erdoğan ın babası Emekli özel harekâtçı Ramazan Erdoğan gecede konuşma yaparak şehidimiz anlattı şehidimin 21 Mart 2012 şehitlik mertebesine ulaşmasını seneyi devriyesi olması geceye bir başka anlam katmış oldu. Şehit babasının vakar duruşu salonu duygulandırdı.

                İstanbul Büyükşehir meclis Üyesi Aynı zaman da Sivas Konfederasyonu Ve Sivas platformu Bşk.Yrd. Sayın İsmail Demir de selamlama konuşması yaparak Geceye renk kattılar.

                Dünya Afrika İş adamları genel başkanı Sayın Recep Sarıkaya Bağcılar Yozgatlılar dernek başkanı Nuh Öztürk Genç Yozgatlılar Dernek başkanı Murat Yasin Ak Parti İlçe Bşk. Yrd. Büyük iç Anadolu Platformu Bşk Av. Mehmet Yalım Kadın Kolları Bşk. Arzu Ekinci, Yedi Renk Tek Yürek Platformu İle Dernek yönetim kurulu üyeler katıldılar.

                Program sonrası Hatıra fotoğrafı çektirilerek etkinlik sona ermiş oldu. Katkılarından dolayı Bahçelievler belediye başkanı Sayın Hakan Bahadır beye Yozgat platformu Yönetim Kurulu olarak teşekkür ederiz.

Yozgat Platformu 

çizgi
Toplam: 100 Kayıt Bulunmaktadır
YOZGAT PLATFORMU 2021 Tüm Hakları Saklıdır